Історія України в романах Романа Іваничука

«Я пишу історію, щоб зробити проекцію на день нинішній”.

(Р. Іваничук)

27 травня виповнюється 95 років від дня народження Романа Іваничука – письменника, громадського діяча, лауреата багатьох літературних премій та державної премії ім. Т. Шевченка, Героя України.

Іваничук належить до найпродуктивніших митців української літератури, адже створив близько двадцяти історичних романів. Першим і найбільш резонансним у творчості письменника і в суспільному житті України став роман «Мальви». Події, описані в ньому, відбуваються за часів Богдана Хмельницького. Роман став закликом до громадської непокори, до бунту проти тоталітарної системи, до відродження національної пам’яті. «Мальви» забороняли, вилучали з бібліотек та його переписували від руки, друкували на друкарських машинках.

Також відомі такі романи письменника як «Черлене вино», «Мануcкрипт з вулиці Руської», «Четвертий вимір» та інші. Серед останніх виданих романів «Вогненні стовпи» (2002 р.) та «Торговиця» (2012 р.). Роман «Вогненні стовпи» - це перший художній твір у незалежній Україні про історію УПА, без кровопролитної боротьби якої держава навряд чи була б відновлена в наш час.

Твори письменника - це різні часи, різні географічні терени, різні жанрові підвиди історичного роману, але найголовніше  там це любов до рідної землі й народу як смислу існування людини. Відтак, якщо об’єднати усі романи Романа Іваничука в один цикл, то вийде один великий роман про історію України.

Роман Іваничук брав активну участь у громадському житті. Був обраний народним депутатом, брав участь у підготовці і проголошенні Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року і Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року.

Якщо Ви прагнете здійснити захоплюючу подорож до стародавнього Львова, пройти дорогами І.Франка, зануритись в історію славної Запорозької Січі, перечитайте твори Романа Іваничука.Коментарі