Оноре де Бальзак – зірка світової величини та знавець людських душ

Загалом кажучи, у тій грі, в якій я беру участь, три особи відіграють велику роль: Наполеон, Кюв’є, О’Коннель… Я стану четвертим. Перший підкорив своїй волі цілі армії і своїм життям збурив усю Європу! Другий осяяв своїми працями всю земну кулю! Третій уособлював народ. А мені припало на долю нести в своїй голові ціле суспільство.

                                                                           (Бальзак)

Одне з перших місць серед зарубіжних письменників XIX століття належить великому французькому письменнику-реалісту Оноре де Бальзаку. Саме він, майстер художнього слова, сміливий новатор, зробив французький роман дзеркалом тодішньої сучасності. До вершин своєї творчості Бальзак пройшов через довгі і тяжкі роки навчання, невдач, пошуків, довгого вивчення життя і накопичення літературної майстерності.

Оноре де Бальзак народився 20 травня 1799 року у французькому місті Тур.

Дитинство письменника було без материнської ласки: спочатку їм опікувалась годувальниця, потім був інтернат. Змалку Оноре захоплювався читанням й писанням. У 1814 року родина Бальзаків переселилася до Парижа, де майбутній письменник навчався у приватних школах, слухав лекції в університеті Сорбонна, проходив практику в адвокатському бюро. Через фінансові труднощі змушений був стати адвокатом, однак юридична діяльність зовсім не приваблювала його – вже тоді Бальзак марив письменництвом. Він шліфував свою письменницьку майстерність, працював по 16 годин на добу, залазив у борги, аж доки праця не увінчалася успіхом. Славу Бальзаку приніс роман «Останній Шуан, або Бретань у 1800 році». (1829).У творчих колах його почали вважати одним із найоригінальніших авторів.

У 1832 році Бальзак отримав лист з Одеси, у якому були цікаві думки щодо його творів. Він мав інтригуючій підпис – «Іноземка». Це був лист Евеліни Ганської. Потім була перша зустріч і роман у листах. Оноре написав Евеліні 444 листа.

У пригоді письменникові стало спостереження за навколишньою дійсністю, увага до деталей та власні поневіряння. В цей час з’являються  його знамениті твори «Гобсек», «Шагренева шкіра», «Євгенія Гранде». У 1840 році Бальзак вирішив об’єднати свої романи в епопею, якій дав назву «Людська комедія».

У 1847 році Бальзак відкриває для себе Україну: « …Це пустеля, царство хлібів, це мовчазні прерії Купера. Тут починається український чорнозем, шар чорного і тучного ґрунту завтовшки футів п’ятдесяти, а іноді навіть і більше…»

Разом з Ганською Бальзак відвідав Київ і був вражений його красою та величчю, у листі він писав: «…Ось я побачив цей Північний Рим, це татарське місто з трьомастами церквами, з багатствами Лаври і Святої Софії українських степів. Добре б поглянути на це ще разок…»

Він повертається до Києва у 1848 і 1850 роках. Проживає на Печерську у будинку Ганських, де починає писати нарис «Лист про Київ».

З того часу особисте життя великого французького письменника було пов’язане з Україною. У 1850 році Оноре де Бальзак узяв шлюб з польською поміщицею Евеліною Ганською, власницею маєтку неподалік Бердичева. Вінчалася пара у костелі Бердичева. Та щастя подружжя тривало недовго. Через п’ять місяців у Парижі зупинилось серце великого француза.

Ім’я видатного француза було знане в Україні тих часів. Так його твори не друкувались мовою Шевченка, але в Галичині, у Львові 1884 року був надрукований «Батько Горіо». У 2024 році виповнюється 140 років першому українському виданню творів Оноре де Бальзака.

Цікавинка – літературна бувальщина.

Сучасників Бальзака дивувала надзвичайна його працездатність. Він продовжував «шліфувати» свої твори навіть після набору. Якось Бальзак зізнався своєму колезі Віктору Гюго:

Знаєте, мені потрібно було 10 років, аби зрозуміти, що я не вмію писати.

Тоді чому ж ви не обрали іншої професії? – запитав Гюго.

На жаль, було пізно. На цей час я вже став відомим письменником.

Сьогодні варто пригадати слова Оноре де Бальзака: «Настане час, і люди дізнаються, що я жив тільки своїм пером і у мій гаманець не потрапив жоден незароблений гріш, що і хвала і осуд залишили мене байдужим, що я писав свої твори серед криків ненависті, серед літературної перестрілки і будував їх безтрепетною рукою».

В центральній бібліотеці ПМТГ значна підбірка творів видатного французького письменника. Запрошуємо всіх бажаючих ближче ознайомитися з творчістю Оноре де Бальзака.

Коментарі