19 лютого - День державного герба України

Сьогодні відзначається День Державного Герба України. Саме 19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила своєю Постановою Державний Герб незалежної України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті — національний символ українців часів визвольних змагань XX століття, який  має статус малого герба та є головним елементом майбутнього великого герба.

Малий Державний герб – один із державних символів України нарівні з Конституцією, прапором і гімном. Зображення герба розміщується на печатках органів державної влади і державного управління, грошових знаках та знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ.

Для українців в усьому світі Тризуб символізує нерозривний зв’язок із Вітчизною. У різні періоди історії наш Тризуб ставав символом боротьби за незалежність.

У давні часи він використовувався як своєрідний оберіг. Зображення тризуба археологи зустрічали у багатьох пам’ятках культури, датованих з I століття нашої ери. Символ відомий серед народів Сходу і Середземномор’я з найдавніших часів, в українських землях з II століття.

Радянська тоталітарна система таврувала тризуб як «націоналістичний знак» та жорстоко карала тих, хто його використовував. У сприйнятті кремлівських катів із тих часів мало що змінилося – їхньому двоголовому орлу досі ніщо не пече так, як вістря нашого тризуба!

Існує близько трьох десятків теорій походження і значення тризуба (сокіл, якір, символ триєдності світу). Відомий дослідник Тризуба В. Січинський навів у своїй книзі перелік трактувань Тризуба, що існували в середині XX сторіччя.

За часів Київської Русі тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах. За матеріалами енциклопедії: посли київського князя Ігоря (912-945 рр.) при укладанні договорів із візантійцями мали свої печатки з тризубом. Київський князь Володимир Святославович (980-1015 рр.) карбував тризуб на монетах, де з одного боку зображувався портрет володаря, а з іншого – тризуб.

Наразі немає версії, яка б розтлумачила справжнє значення символу. Існує понад 30 варіантів:

- це відображення Рарога — магічної істоти у вигляді птаха (частіше сокола), який є духом вогню, вісником, що стрімко летить з висоти небесної справедливості до низу;

- це язичницький символ, який є зображенням Триглава або Рода. З правого боку розміщується чоловічий початок (Дажбог), з лівого — жіночий початок (Макош), посередині Перун, який символізує народження і смерть;

- православні християни вважають, що тризуб — це символ Святої трійці (Батько, Син і Святий Дух);

- у тризубі зашифроване слово "воля";

- тризуб нагадує "голуба" — символ миру.

Важливо памятати, що Герб України охороняється законом. Будь-яка наруга над символами України веде до кримінальнлї відповідальності. Згідно статті 388 Кримінального кодексу України публічна наруга над Державним Прапором України, Державним Гербом України або Державним Гімном України карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до 6 місяців.

Тож бережіть державні символи України і не давайти можливості будь-кому знущатись над ними. В них наша історія та захист.

Коментарі