2 липня – День народження Германа Гессе


2 липня – День народження Германа Гессе (1877- 1962), німецького та швейцарського письменника

Гессе народився 2 липня 1877 року в містечку Кальв у німецькій землі Баден-Вюртемберг. У 1912 Гессе емігрував до Швейцарії, а в 1923 отримав швейцарське громадянство.
Літературну славу письменник здобув завдяки роману «Петер Каменцінд» (1904). Успіх цього твору дав змогу Гессе повністю присвятити себе літературі.
Починаючи з роману “Деміан” (1919), Гессе опиняється під впливом герметичної традиції, а основною темою його творчості стає ідея поєднання протилежностей. У “Деміані” він формулює ідею Бога на ймення Абраксас, що поєднує у собі добро і зло, при цьому стоїть по той бік протилежностей. Можливо, вже тоді Гессе був знайомий із “Сімома настановами мертвим” Карла Юнга, особливо зважаючи на те, що Гессе вивчав психоаналіз в учня Юнга Йозефа Ленга. Підсумком цього навчання стало написання двох епохальних романів – “Сіддхартха” і “Степовий вовк”. У першому з них дія відбувається у часи Будди Гаутами, де, проходячи різні стадії життя від крайнього аскетизму до гедонізму, герой осягає єдність всього і вся, приходячи до своєї Самотності. “Степовий вовк” – книга з відкритим кінцем, багато в чому є сповіддю й описує стан душі самого Гессе в часи аналізу Ленга як Магічний театр.
У часи духовної революції шістдесятих книги Гессе отримали величезну популярність серед молоді, що повставала проти звичних меж юдо-християнської моралі. Його книги стали духовним імпульсом для масового “паломництва до країн Сходу” та відвертання від метушні зовнішнього до погляду всередину.
Письменник був тричі одружений і виховав трьох синів. Гессе помер у Монтаньйолі (зараз – район міста Лугано, Швейцарія) 9 серпня 1962.
Для творчості Гессе, особливо раннього, характерні риси романтизму. В його перших творах відчувається дуже сильний вплив таких німецьких класиків, як Гете, Шиллер, Новаліс та ін.
Друг і біограф письменника Уґо Баль писав у 1927 році: “Герман Гессе – останній лицар блискучої когорти романтизму”. Теми й образи, властиві цьому напрямкові літератури, помітні впродовж всієї його творчості – герой протиставлений навколишньому середовищу; тема мандрів, утечі від суспільства та пошуків себе. Іншою яскраво вираженою особливістю творів Гессе є крайня автобіографічність.
На книжковій полиці Гессе завжди поряд стояли книги Ніцше та Лао-цзи. Саме так ця єдність утілилася в Йозефі Кнехті, головному героєві Гри в бісер, філософі, який певною мірою осягнув європейську й східну мудрість. Особливо важливе місце в творах письменника займає тема мистецтва.

Коментарі