«Томас Манн – письменник, філософ, гуманіст ХХ століття» до 145 річчя від дня народження німецького письменника

«Природа, що не знає зусиль, - це дикість.
Дух, що не знає зусиль, - це відсутність коріння і сутності.
Урочиста зустріч духу и природи,
що пристрасно тягнуться одне до одного, - це людина».
                                                                   Т. Манн

6 червня виповнюється 145 років від дня народження Томаса Манна (1875 – 1955), німецького письменника-есеїста, майстра епічного роману, лауреата Нобелівської премії з літератури.
Пауль Томас Манн народився в Любеку (Німеччина). Після смерті батька в 1891 році та продажу сімейної фірми сім’я переїхала до Мюнхена, де Томас прожив до 1933 року. Закінчивши школу, Томас влаштовується в страхову компанію і займається журналістикою, маючи намір наслідувати приклад брата Генріха, в ту пору початківця письменника.
Протягом 1898-1899 рр. Т. Манн редагує сатиричний журнал «Сімпліціссімус». До цього часу відноситься перша публікація – збірка оповідань «Маленький пан Фрідеман». Перший роман – «Будденброки» (1901), що оповідає про долю купецької династії і носив автобіографічний характер, – зробив Манна знаменитим письменником.
У 1905 р Манн одружується на Каті Прінгсхайм, знатній єврейці, дочці професора математики, яка стала матір’ю його шістьох дітей. Т. Манн підтримував Першу світову війну, засуджував суспільні реформи і пацифізм, переживаючи тим часом серйозну духовну кризу. Величезна різниця в переконаннях стала причиною розриву з братом Генріхом, і тільки перехід Томаса на позиції демократії уможливив примирення.
У 1924 р побачив світ роман «Чарівна гора», що приніс Томасу Манну світову славу. У 1929 р він завдяки «Будденброки» стає лауреатом Нобелівської премії з літератури. У 1933 році письменник разом із сім’єю емігрує з нацистської Німеччини і оселяється в Цюріху. У тому ж році виходить перший том його роману-тетралогії «Йосип і його брати». Влада Німеччини робила спроби повернути іменитого письменника в країну, а у відповідь на його категоричну відмову він був позбавлений німецького громадянства, почесного докторського ступіня Боннського університету.
Ставши спочатку підданим Чехословаччини, в 1938 році Манн їде до США, де заробляє на життя викладанням в Прінстонському університеті. У 1939 році виходить роман «Лотта у Веймарі». У 1942 році він переїжджає в місто Пасифік-Палісейдз і веде антифашистські передачі для німецьких радіослухачів. А в 1947 році з’являється на світ його роман «Доктор Фаустус»
У 1949 році від Німеччини йому була вручена премія Гете (крім того, Манна нагородили почесними ступенями Кембріджський і Оксфордський університети). Після Другої світової війни ситуація в США приймає все менш сприятливий для Манна характер: письменника починають звинувачувати в пособництві СРСР. У червні 1952 сім’я Томаса Манна повертається до Швейцарії.
Томас Манн помер 12 серпня 1955 року в лікарні кантону Цюріха від розшарування черевної аорти в результаті атеросклерозу.

Коментарі