Книжкова Мазепіана

До 385-річчя від дня народження Івана Степановича Мазепи, українського державного і політичного діяча, гетьмана Лівобережної України, центральна бібліотека ПМТГ представляє  «Книжкова Мазепіана».

Книжкові видання, які розміщені на експозиції, розповідають про життя та діяльність гетьмана та відкривають маловідомі факти з його життя. До уваги зацікавленого читача такі видання, як А. Єнсен «Мазепа. Історичні картини»; художньо-документальне видання «Іван Мазепа»; Є. Маланюк «Гетьман Іван Мазепа як культурний діяч»; «Історичні постаті України» та ін. Представлені видання знайомлять із життєвим шляхом визначного українського гетьмана Івана Мазепи, непересічними людськими якостями великого Українця. Представлено його політичну програму, діяльність на посаді гетьмана як адміністратора, господарника, полководця, мецената, покровителя Церкви. Доповнюють даний матеріал документальні свідчення епохи: універсали Івана Мазепи, листи різним особам.  

Іван Мазепа – один із найславніших гетьманів України, знакова особистість, найяскравіша, найвидатніша, постать української історії, борець за інтереси України своєї Батьківщини. Іван Мазепа одним із перших виплекав ідею самостійної незалежної України. Втіленню цієї ідеї в життя він присвятив все своє життя, поставивши за мету вибороти звільнення українського народу від панування чужинців.

В історії України Мазепа — постать, навколо якої майже три століття точаться гострі суперечки, схрещуються різні, часто полярні думки. Захоплення, різке неприйняття, замовчування — ось приблизний діапазон суджень. Що спонукало Івана Мазепу перейти від одного правителя до іншого? Яке його місце серед українських гетьманів? Чому улюбленець Петра I став його заклятим ворогом?

Державний діяч і політик найвищого ґатунку, Іван Мазепа був одним із найвправніших дипломатів тодішньої Європи, полководцем і водночас поетом, у віршах якого найвідчутніше відлунювали патріотичні мотиви, уболівання за долю України. Різноманітна природна обдарованість поєднувалася у ньому з високою освіченістю.

Іван Мазепа дбав про розвиток освіти та культури на Україні. Саме за його правління Київський колегіум одержав високий статус академії (1701), чимало молодих людей вирушило за кордон здобувати знання у західноєвропейських університетах.

Добре відоме покровительство гетьмана православній церкві. На її потреби він жертвував великі матеріальні цінності та споруджував нові храми. На кошти Мазепи зведено ряд будов у Києво-Печерській лаврі, поставлена церква Вознесення у Переяславі та інших містах. На замовлення гетьмана мистецьки зроблена срібна плита до церкви Гробу Господнього у Єрусалимі. На його ж кошти був надрукований арабський переклад Євангелія.

Як державний діяч він всіляко опікувався зміцненням військової справи, особисто брав участь у воєнних походах і морських операціях, пробував відновити український флот. Гетьман Іван Мазепа намагався зробити з України європейську державу, підняти й зміцнити значення й престиж гетьманської влади.

Іван Мазепа – досить суперечлива особистість в українській історії. Вороги його вважали хитрим політиком і зрадником. Прихильники стверджували, що він прагнув порятунку та процвітання для рідної землі. Скільки людей, стільки і думок. Однак, що би про нього не говорили, мусимо визнати, що для України він зробив чимало. Період його правління характеризувався відродженням гетьманської України, передусім Києва – її духовного центру, розвитком культури, а також піднесенням соціального та релігійного життя.

За його гетьманства активно видавалися українські твори. В історії України не часто таке спостерігалось, навіть у нещодавні 90-і. Та й взагалі, за сприяння Івана Мазепи в Україні того часу почалось "культурне відродження", яке охопило не тільки мистецтво та архітектуру, а й філософію, теологію, літературу та науку. Погодьтесь, такі речі заслуговують поваги. Цікаво, що у той час якраз виник новий напрям в українському мистецтві – українське барокко, яке ще називали мазепинським.

Його спроба вирвати Україну з-під московського ярма, реалізувати велику ідею незалежної самостійної Української держави зазнала поразку. Але протягом трьох століть ця ідея жевріла в серцях найкращих синів і дочок українського народу.

Іван Мазепа у страшні для України часи лихоліття чесно і послідовно йшов по шляху створення незалежної держави, виконавши свій обов’язок перед народом і Україною. Література, представлена на «Книжковій  Мазепіані» центральної  бібліотеки ПМТГ, запрошує більш детально ознайомитись з історичною особою, державним політиком, гетьманом і просто людиною Іваном Мазепою.

Коментарі