"Оскароносні" сценарії літературних екранізацій

Екранізація художнього твору – це завжди виклик. Літературні сюжети актуальні в усі часи. Вони привертають до себе увагу не лише читачів, а й талановитих кінорежисерів. Проте, екранізувати відому книгу - завдання важке і відповідальне, оскільки бажано зберегти її дух, особливу чарівність та дотриматися близькості до тексту. 

Глядачі, знайомі з літературним твором, завжди прискипливо порівнюють книгу та фільм. Саме тому створення якісного сценарію – це половина успіху екранізації.

У сучасному кінематографі є багато чудових прикладів, коли адаптований сценарій на базі літературного твору отримував премію Американської академії кіномистецтва «Оскар».

У добірці представлено декілька книг, за якими зняті фільми. І не просто фільми. А фільми, удостоєні премії «Оскар». Оскароносні фільми, а, значить, і книги оскароносні.

       Дж. Р. Р. Толкін «Володар перснів» (11 Оскарів)

Книга. Роман англійського письменника Дж. Р. Р. Толкіна, найвідоміший твір жанру фентезі, продовження книги «Хоббіт». «Володар перснів» був написаний як єдина книга, але із-за об’єму при першому виданні його розділили на три частини: «Братство Кільця», «Дві фортеці» і «Повернення короля». У вигляді трилогії він публікується і донині, хоча часто в єдиній паперовій книзі. «Володар перснів» є однією з найвідоміших і популярних книг XX століття. Він переведений щонайменше на 38 мов. Ця книга справила величезний вплив на літературу в жанрі фентезі, на настільні і комп’ютерні ігри, на кінематограф і взагалі на світову культуру.

Фільм. Кінотрилогія «Володар перснів», поставлена Пітером Джексоном, серія з трьох кінофільмів: «Володар перснів: Братерство кільця», «Володар перснів: Дві вежі» і «Володар перснів: Повернення короля». Самим «оскароносним» став останній, він отримав 11 премій «Оскар» і донині є єдиною картиною в жанрі фентезі, названої Кіноакадемією Кращим фільмом року». Крім того, фільм отримав ще 98 інших нагород і 62 номінації. У світовому прокаті фільм зібрав понад 1,1 мільярда доларів, і за даними на серпень 2011 року займає четверте місце в списку найкасовіших фільмів всіх часів.

                        Майкл Ондатже “Англійський пацієнт” (9 Оскарів)

Книга. В романі Майкла Ондатже «Англійський пацієнт» тонко і поетично змальовано сплетіння чотирьох людських доль на покинутій італійській віллі в

кінці Другої світової війни. А в центрі цього перетину – «англійський пацієнт», безіменна, обгоріла до невпізнання людина – загадка і виклик для тих, хто проходить поруч. У 1992 році роман отримав Букерівську премію.

Фільм. Драма 1996 року, знята Ентоні Мінгеллом. Письменник тісно співпрацював з кінокомпанією під час створення фільму і заявив, що він задоволений тим, як вийшов фільм. Прем’єра фільму в США відбулася 6 листопада 1996 року. Бюджет картини склав 27 мільйонів доларів, а касові збори по всьому світу — понад 230 мільйонів доларів. У 1997 році фільм був висунутий на здобуття премії Американської кіноакадемії в 12 номінаціях і отримав її в 9 з них, включаючи нагороду за «Кращий фільм». Також фільм був удостоєний двох премій «Золотий глобус» і шести премій Британської академії кіно і телебачення.

                                                   Томас Харріс «Мовчання ягнят» (5 Оскарів)

Книга. Роман-загадка. Роман-лабіринт. Протистояння дівчини, що розслідує “діяння” серійного вбивці, і її “консультанта і союзника”,маніяка і філософа Ганнібала Лектера, який сидить у в’язниці за вбивство і… людоїдство. Тут кожна фраза наближає до хвилюючої розгадки – і одночасно змушує шукати розгадку самостійно.

Фільм. Сенсаційна екранізація роману режисера Джонатана Демме (1991) отримала «велику п’ятірку» «Оскарів»: за кращий фільм, режисуру, сценарій, актора і актрису. У фільмі чудово зіграли Джоді Фостер і Ентоні Хопкінс. Звичайно, в фільм додали більше м’яса і крові для ефекту. А в книзі куди більше роздумів, розмов та жартів… Лектера.


                                                  Маріо Пьюзо «Хрещений батько» (3 Оскара)

Книга. «Хрещений батько» — роман Маріо П’юзо, виданий в 1969 році. Оповідає про життя одного з могутніх злочинних синдикатів Америки —мафіозний клан дона Корлеоне. Написана з приголомшливою достовірністю, книга дає змогу читачеві без ризику для життя заглянути в святая святих Мафії.

Фільм. Гангстерська драма режисера Френсіса Форда Копполи. Вважається кращим гангстерським фільмом. Слоган: «Справжня влада не може бути дана, вона може бути взята…». Фільм отримав три премії «Оскар»: кращий фільм, кращий адаптований сценарій, краща чоловіча роль (Марлон Брандо) — і ще 19 різних нагород і 17 номінацій. Також займає другу строчку в списку кращих фільмів за всю історію американського кінематографа. «Оскара» отримав фільм-продовження «Хрещений батько-2» (єдиний випадок в історії премії).

                                              Жюль Верн «Навколо світу за 80 днів» (5 Оскарів)

Книга. Пригодницький роман французького письменника Жюля Верна. Написаний в 1872 році. Герой роману Філеас Фоґґ побився об заклад, що зуміє обігнути земну кулю з заходу на схід в термін не більше 80 днів. Подорож Фоґґа починається в Англії, далі він відправляється у Францію, Єгипет, Індію, Китай, Японію, Америку. На шляху йому зустрічається безліч небезпек. Заважає подорожі і сищик Фікс, адже поліція впевнена, що саме Фогг вкрав велику суму в Англійському банку, а парі — лише можливість сховатися від закону.

Фільм. Казкова подорож, знята на більш ніж 100 знімальних майданчиках світу. Чудове сузір’я акторів навіть в епізодичних ролях: популярний мексиканський комік Кантифлас, один з найвидатніших коміків німого кіно Бастер Кітон, Френк Сінатра в ролі тапера, Марлен Дітріх в ролі відвідувачки кабаре. П’ять «Оскарів» у 1957 році – за кращий фільм, за музику, за сценарій, за операторську роботу і монтаж.

Еріх Марія Ремарк «На західному фронті без змін» (2 Оскара)

Книга. Знаменитий роман Еріха Марія Ремарка, що вийшов в 1929 році. У передмові автор говорить: «Ця книга не є ні обвинуваченням, ні сповіддю. Це тільки спроба розповісти про покоління, яке занапастила війна, про тих, хто став її жертвою, навіть якщо врятувався від снарядів». Ремарк описує події Першої світової війни від імені простого солдата. Як і Хемінгуей, Ремарк використовував поняття «втрачене покоління», щоб описати молодих людей, які через отримані ними на війні душевні травми не в змозі були влаштуватись у цивільному житті.

Фільм. Краща екранізація роману, поставлена разюче достовірно і стала класикою. Фільм був знятий в 1930 році і отримав дві премії «Оскар»: кращий фільм і кращий режисер (Льюїс Майлстоун). Фільм настільки реалістичний, наповнений такою емоційною силою, що запам’ятовується на все життя. Батальні сцени зняті як ні в одному іншому фільмі. Особливо кадри, коли камера встановлена таким чином, що здається, що ти сам стріляєш з кулемета по тим, що йдуть в атаку… Це був дуже сміливий для свого часу фільм, який поклав початок жанру антивоєнного кіно і цілого напрямку в історії світового кінематографа і філософії. У нацистській Німеччині фільм був заборонений до показу.

Маргарет Мітчелл «Звіяні вітром» (8 Оскарів)

Книга. Роман американської письменниц Маргарет Мітчелл, події якого відбуваються в південних штатах США в 1860-х роках, під час і після громадянської війни. Вийшов 30 червня 1936 року і став одним з найбільш знаменитих бестселерів американської літератури. Ще до кінця 1936 року було продано більше мільйона примірників. У 1937 році Мітчелл отримала за цей роман Пулітцерівську премію.

Фільм. Один з перших кольорових кінофільмів, знятий зусиллями продюсера Д. Селзніка. У фільмі блискуче зіграли Кларк Гейбл і Вивье. Прем’єра відбулася 15 грудня 1939 року в місті Атланта, де і розгортається його основна дія. Фільм отримав 8 премій «Оскар» — рекорд, не побитий протягом двох десятиліть. Художник Вільям Кемерон Мензиес отримав також Почесну медаль «Оскар» за використання кольору. На «Віднесених вітром» було продано більше квитків, ніж на будь-який інший голлівудський фільм. У 1989 році включений в Національний реєстр фільмів США.

Уїнстон Грум «Форрест Гамп» (6 Оскарів)

Книга. Роман був написаний Вінстоном Грумом в 1986 році, а екранізований в 1994 році. Фільм помітно відрізняється від книги. Крім відмінностей у фабулі, важливим є те, що у фільмі іншим представлений характер головного персонажа. Крім того, роман набагато цинічніше фільму і швидше тяжіє до сатири. У книзі Грума Форрест Гамп не так безневинний, як у фільмі: він вживає наркотики і займається сексом; в екранізації все це перенесено в образ Дженні. Крім того, він не недоумкуватий, а є савантом. Гамп з роману в деякому роді є персонажем, подібним солдату Швейку. Крім того, в книзі з Гампом встигає статися кілька подій, не відображених в фільмі: він стає астронавтом, грає на гармоніці в групі під назвою The Cracked Eggs, стає професійним рестлером, балотується в Сенат США. Деякі мотиви, навпаки, є у фільмі, але відсутні в романі, наприклад, скоби на ногах Форреста в дитинстві і його забіг через країну.

Фільм. «Форрест Гамп» – дев’ятий повнометражний фільм режисера Роберта Земекіса. Найбільш успішний фільм режисера як серед глядачів (перше місце за зборами в 1994 році), так і серед критиків та професійних кінематографістів (38 нагород по всьому світу, включаючи 6 премій «Оскар»).

Кен Кізі «Пролітаючи над гніздом зозулі» (5 Оскарів)

Книга. Роман вважається одним з головних літературних творів руху бітників і хіпі. Дія роману відбувається в психіатричній лікарні. Розповідь йде від імені оповідача Вождя Бромдена, одного з пацієнтів. Одним з головних героїв є волелюбний пацієнт Макмерфі, який переведений у психіатричну лікарню з в’язниці. Передбачається, що він симулював психічне розлад тільки для того, щоб уникнути каторжних робіт. Інші пацієнти представлені в романі, можливо, не як душевнохворі, а як нормальні люди, відкинуті хворим суспільством. Макмерфі протистоїть старша сестра – літня жінка, особисте життя якої не склалося, і вона старанно зміцнює свою владу над пацієнтами і персоналом відділення. Бунтар і індивідуаліст Макмерфі приймається валити влаштований нею порядок і чинить значний вплив на інших пацієнтів, навчаючи їх насолоджуватися життям і навіть звільняючи від хронічних комплексів. Журнал “Тайм” включив цей роман у свій список 100 кращих англомовних творів з 1923 по 2005 рр.

Фільм. Драма Мілоша Формана. Прем’єра фільму відбулася 19 листопада 1975 року на кінофестивалі в Чикаго. Він став другим фільмом в історії, який завоював «Оскар» в п’яти найпрестижніших номінаціях, що раніше вдавалося лише картині «Це трапилося одного разу вночі» (1934). Таку ж «Велику п’ятірку» йому вдалося взяти і на «Золотому глобусі» (єдиний раз в історії кіно). Глядачі дуже тепло прийняли кінокартину; вона зібрала понад $100 млн у домашньому прокаті в США. Критика високо оцінила режисуру і акторську гру, визнавши «Пролітаючи над гніздом зозулі» одним з найважливіших подій «нової хвилі» американського кінематографа 1970-х років. Однак сам Кізі критикував картину, зокрема через те, що у фільмі «оповідач», яким у романі є Вождь Бромден, відсунутий на другий план.

Харпер Лі «Убити пересмішника» (3 Оскара)

Книга. Роман американської письменниці Харпер Лі був опублікований 11 липня 1960 року і відразу став бестселером, отримавши схвалення і критики, в тому числі Пулітцерівську премію 1961 року. Книга до сих пір залишається у списку бестселерів, а в 1999 році була названа «Кращим романом століття» в опитуванні, проведеному в США. В 2008 році в результаті опитування 2000 чоловік, що проводився інтернет-магазином Play.com роман був названий «кращою книгою всіх часів». І це не дивно: Харпер Лі знайшла свій власний стиль оповіді, який дозволив їй показати світ дорослих очима дитини, не спрощуючи і не збіднюючи його. В результаті вийшла дуже добра книга про дуже жорстоке життя. Спокійна, добра і чесна.

Фільм. Роман був екранізований Хортоном Футом в 1962 році. З приводу екранізації Харпер Лі сказала: «Якщо гідність будь-якої екранізації може бути виміряно рівнем передачі письменницького задуму, то постановку, зроблену містером Футом, потрібно вивчати як класичний приклад такої екранізації». Харпер Лі стала близьким другом Грегорі Пека, виконавця ролі батька – Аттікуса Фінча. Ця роль принесла Грегорі Печу «Оскара». Онука Пека, Харпера Пека Волла, назвали на честь письменниці.

 За матеріалами сайту http://www.svichado.kyivlibs.org.ua/oscar-books.html


Коментарі