Людина, яка наважилася сперечатися з війною (літературний портрет до 125-річчя від дня народження Еріх Марії Ремарка)

 

Еріх Марія Ремарк – один із найвидатніших німецьких письменників ХХ століття. Він прожив довге життя, яке увібрало в себе всі переживання, біль та надію минулого століття, що відобразилось в його творах.

Ремарк став одним із тих, хто першим відобразив жахи війни, які шокували тодішню публіку. Його знають як письменника «втраченого покоління». Романи Ремарка сповнені песимізму, але реалістичні, навіюють сум та відчай, але водночас дають надію. Еріх Марія Ремарк вже століття залишається улюбленцем мільйонів читачів по всьому світу.

Еріх Марія Ремарк, якому в червні 2023 року виповнюється 125 років від дня народження, у 18 років записався добровольцем і пішов на фронт, як і тисячі хлопців, які виховувалися на думці про виняткове призначення Німеччини і возвеличення воєнного обов’язку. Вони уважно слухали наставників, а коли потрапили на фронт – зрозуміли, що найбільше пекло, яке тільки може бути, і вийшли з війни «втраченим поколінням». Про свій фронтовий досвід та про товаришів по зброї письменник розповів у романі «На Західному фронті без змін». Він написав цей твір десять років по війні у 1927 році. Роман відразу ж викликав гостру дискусію. Одні вбачали в ньому вихваляння війни, інші - зраду щодо німецьких солдатів.

    У 1930 році в Голлівуді за романом Ремарка був знятий фільм. На попередньому показі продюсери, похваливши картину, висловили невдоволення тим, що у неї трагічний кінець: мовляв, потрібен хеппі-енд. Режисер Льюїс Майлстоун уїдливо зауважив на це: "Добре, я зроблю щасливий кінець: Німеччина виграє війну". Звичайно, він цього не зробив. І фільм "На Західному фронті без змін" отримав одразу два "Оскари" - як найкращий фільм і за режисуру.  У 1930 році в Голлівуді за романом Ремарка був знятий фільм. На попередньому показі продюсери, похваливши картину, висловили невдоволення тим, що у неї трагічний кінець: мовляв, потрібен хеппі-енд. Режисер Льюїс Майлстоун уїдливо зауважив на це: "Добре, я зроблю щасливий кінець: Німеччина виграє війну". Звичайно, він цього не зробив. І фільм "На Західному фронті без змін" отримав одразу два "Оскари" - як найкращий фільм і за режисуру. У 1930 році в Голлівуді за романом Ремарка був знятий фільм. На попередньому показі продюсери, похваливши картину, висловили невдоволення тим, що у неї трагічний кінець: мовляв, потрібен хеппі-енд. Режисер Льюїс Майлстоун уїдливо зауважив на це: "Добре, я зроблю щасливий кінець: Німеччина виграє війну". Звичайно, він цього не зробив. І фільм "На Західному фронті без змін" отримав одразу два "Оскари" - як найкращий фільм і за режисуру.

У Німеччині перші покази були зірвані штурмовиками СА. Геббельс, тоді берлінський гауляйтер НСДАП домігся того, щоб цензура радикально скоротила фільм. Після 1933 року, коли націонал-соціалісти прийшли до влади, його взагалі заборонили: він, мовляв, ображає гідність німецького народу.

Роман приніс Ремарку справжню світову славу - і фінансову незалежність, ставши бестселером, і саме його спалювали нацисти публічно в 1933 році серед інших "антинародних" книг, скандуючи при цьому: "Віддані вогню за літературну зраду солдатів світової війни, в ім'я виховання бойового духу німецького народу!". Але Геббельс прекрасно розумів: німці читають цей роман, він продовжує залишатися популярним. І нацисти почали поширювати чутки, що Ремарк зовсім не був на фронті.

Ремарк емігрував з Німеччини відразу після приходу Гітлера до влади, жив спочатку в Швейцарії, потім у США. Націонал-соціалісти позбавили його громадянства. Його сестру Ельфріду, яка залишилася в "третьому рейху", стратили нацисти в 1943 році. Еріх Марія Ремарк лише після війни дізнався про її смерть. Він присвятив їй роман "Іскра життя". До Німеччини Ремарк не повернувся і після війни. Він помер в Локарно в 1970 році.

Немає сенсу розповідати тут про книги Еріха Марії Ремарка: вони занадто добре відомі. Романи "На Західному фронті без змін", "Повернення", "Три товариші", "Тріумфальна арка", "Час жити і час помирати", "Чорний обеліск", "Життя в борг" та інші багато разів видавалися різними мовами, зокрема й українською. Зауважимо тільки, що у Ремарка багато чудових (і нерідко трагічних) жіночих образів. Ремарк був відомий не тільки як чудовий письменник, а й як підкорювач жіночих сердець. Серед його дружин і подруг були Грета Гарбо, Марлен Дітріх, Полетт Годдар, Наталі Палей.

Еріх Марія Ремарк разом з Ернесто Хемінгуеєм став виразником думок першого втраченого покоління 20-го століття.

Його твори, повні пронизливої любові, іронії і гіркою смутку, незнищенною людяності й ніжності в епоху жадібності і цинізму, полюбилися читачам. Будь ніжним - буде ніжним і світ. Чи не загрузнемо в побуті, кар'єрі, владі грошей, це так далеко від мрії! Про це йдеться в романах невиправного романтика з незвичайною долею. Запрошуємо користувачів центральної бібліотеки ПМТГ доторкнутися до творчості письменника «втраченого покоління».


Коментарі