Сьогодення європейських бібліотек - калейдоскоп цікавих фактів до дня Європи

День Європи в Україні – це важливий крок у зміцненні самоідентифікації  України як європейської держави, причетної до традицій і цінностей Європи.  Сьогодні Європейський Союз стоїть пліч-о-пліч з Україною, надаючи всебічну підтримку Україні та українцям від військової до гуманітарної.

Пропонуємо увазі наших користувачів невеличку подорож бібліотеками Європи. Бібліотека – це не просто споруда, це місце із особливою атмосферою та архітектурою. З давніх давен не просто так у одній будівлі збирали книги, таким чином намагались зібрати всю світову мудрість в одному місці. Приєднуйтесь до нас у цій подорожі, не виходячи з дому.

Бодліанська бібліотека Оксфордського університету

Країна: Велика Британія, місто Оксфорд

Рік заснування: 1602

Фонди: 11 млн книг

Бодліанська бібліотека, заснована у 1602 році, є однією з найстаріших бібліотек Європи. У бібліотеці розміщено понад 11 мільйонів примірників, у тому числі багато літературних скарбів, що мають історичне значення: чотири екземпляри «Великої хартії вольностей», Біблія Гутенберга та Перше фоліо Шекспіра (з 1623 р.) Слід зазначити, що в Оксфорді немало гарних будівель, але, мабуть, однією з найпривабливіших є камера Редкліффа, яка спочатку була «домівкою» для Наукової бібліотеки Редкліффа, але згодом стала працювати як читальна зала Бодліанської бібліотеки.

Будівля – винятковий витвір архітектури XVIII століття, який був названий на честь благодійника, медика Джона Редкліффа (John Radcliffe). За її дизайн відповідав впливовий британський архітектор Джеймс Гіббс (James Gibbs), який дотримувався англійського палладіанського стилю. Неодноразово потрапляла до кінофільмів.

Королівська бібліотека Данії

Країна: Данія, місто Копенгаген

Рік заснування: 1648

Фонди: 35.4 млн

Національна бібліотека Данії заснована в 1648 році королем Фредеріком III. Бібліотека зберігає всі твори, надруковані в Данії з XVII століття, і майже кожну датську книжку, надруковану з 1482 році. Датська королівська бібліотека є найбільшою бібліотекою серед північних країн. Тут розміщено багато значних праць, зокрема кореспонденція Ганса Крістіана Андерсона (Hans Christian Anderson) та історичні карти Полярного регіону. До складу фондів також входить Арнамагнеанська колекція, названа на честь ісландського вченого Арні Магнусона (Arnas Magnæan), який присвятив більшу частину свого життя колекціонуванню рукописів з Ісландії, Норвегії, Данії та Швеції.

Неомодерна бібліотека отримала свою назву – «Чорний діамант» – від відшліфованого чорного граніту та неправильних кутів будівлі, яку було завершено у 1999 році. Скляний атріум робить інтер’єр будівлі неймовірно просторим, сповненим світла та з видом на воду, що створює справді чудове середовище для читання.

Національна бібліотека святого Марка

Країна: Італія, місто Венеція

Рік заснування: 1469

Фонди: 1 млн книг, 2283 інкунабул, 13 000 рукописів, 24 055 книг XVI століття

Національна бібліотека Святого Марка, розміщена в будівлі епохи Відродження у Венеції, містить одну з найважливіших колекцій класичних текстів у світі. Хоча тривалий період будівництва розпочнеться лише у 1537 р., збір для бібліотеки розпочався ще в 1468 р. з подарунка кардинала Бессаріона – 250 рукописів та 750 кодексів.

Станом на 1603 р. було прийнято закон, який вимагав розміщення одного примірника всіх книг, надрукованих у Венеції, у Національній бібліотеці. Сьогодні колекція охоплює понад мільйон книг, понад 13 000 рукописів, 2883 інкунабули та понад 24 000 творів XVI століття.

Бібліотека Шато де Шантійї

Країна: Франція, місцерозташування Шантійї

Рік заснування: 1876-1877

Шато де Шантійї – одна з небагатьох бібліотек Європи, в колекції яких налічується Біблія Гутенберга. Бібліотека Шато де Шантійї є частиною французької садиби, яка також включає одну з найважливіших художніх галерей Франції – Музе Конде. Основна частина маєтку (Grand Château) була побудована в 1528-1531 роках, а додаткова прибудова (Petit Château) створена в 1560 році. Великий замок був зруйнований під час Французької революції, а згодом перебудований з нуля між 1875 та 1881 роками.

Бібліотека маєтку містить понад 1300 рукописів та 12 500 друкованих творів, включаючи вищезгадану Біблію Гутенберга (одна з понад 700 інкунабул, термін, що описує старовинні книги, як правило, до 1501 року) та приблизно 200 середньовічних рукописів, Розкішний часослов герцога Беррійського, Псалтир Інгеборги та 40 мініатюр роботи Жана Фуке. Бібліотека часто відкрита для громадськості для екскурсій.

Штутгартська міська бібліотека

Країна: Німеччина, місто Штутгарт

Рік заснування: 2011

Ця дев’ятиповерхова бібліотека кубічної форми надихалася архітектурою Пантеону Стародавнього Риму. Звучить дивно, адже дизайн бібліотеки є своєрідним гімном мінімалізму. Тут ви не знайдете барокових прикрас, закрутистих сходів та скульптурних груп. Але це компенсується гладкими поверхнями та чистими лініями й просторими залами. А яскраве біле «серце» будівлі – багатоповерхова зона зустрічей – має лінійність, яка гармонує з ефектом сітки. Бібліотека була відкрита для публіки у 2011 році.

Метою бібліотеки було створення континууму всередині приміщення, тому увесь внутрішній простір пофарбовано в єдиний чисто-білий. Єдині кольорові плями у будівлі – це книги.

Веннесельська бібліотека та дім культури

Країна: Норвегія, місцерозташування Веннесла

Рік заснування: 2011

Розташована в муніципалітеті Веннесла, будівля цікавої форми є не лише публічною бібліотекою, й місцем для зустрічей та кафетерієм. Бібліотека зроблена з серії дуг, або «ребер», які підтримують дах. Концепція будівлі походить від ребер скелета кита. Задум належить норвезькій компанії Helen&Hard, яка використовувала інноваційну конфігурацію в дизайні самої бібліотеки. Двадцять сім ребер, виготовлених з деревини та фанери, вбудовані в приміщення, в кожному з яких є вбудовані полиці та куточки для читання.

Навіть більше, бібліотека є не просто красивою, але й екологічною і комфортною (вертикальне затінення сонця та отримання великої кількості денного світла). Закінчена у 2011 році, бібліотека була відзначена в наступному році нагородою за кращу національну споруду.

Національна бібліотека Чеської республіки – Клементінум

Країна: Чехія, місце Прага

Рік заснування: 1622

Фонди: 6 919 075, 21 204 рукопис і 4200 інкунабули

Клементінум називають «бароковою перлиною Праги», і це, безумовно, пов’язано з багато прикрашеним інтер’єром його бібліотеки, позолотою та приголомшливими спіральними колонами. Споруда, яка була побудована в 1722 році, тепер служить Національною бібліотекою Чеської Республіки і її стелю прикрашено твором Яна Гебла (Jan Hiebl), який славить навчання та мудрість.

Історичний комплекс, який спочатку був великим єзуїтським колегіумом, був включений до програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» у 2005 році.

Муніципальна бібліотека Сандро Пенна

Країна: Італія, місто Перуджа

Рік заснування: 2004

Фонди: 19 800 томів; 26 журналів; 177 відеокасет; 1300 DVD; 81 аудіокнига; 50 книг в корпусі 16/18 для людей з вадами зору; 673 музичних компакт-диски.

При першому погляді на Сандро Пенна, може здатися, що космічний корабель випадково приземлився в італійському містечку – Перуджіа. Але ця споруда, будівництво якої було завершено у 2004 році, насправді створена міланськими архітекторами з Studio Italo Rota. Її екстер’єр з рожевого скла світиться у ночі, а панелі фасаду при вході прикрашені уривками з творів тезки бібліотеки – перуджійського поета Сандро Пенна (Sandro Penna). Кольорові рішення інтер’єру та звукоізоляція допомагає створити оточення, ідеальне для читання та навчання.

Бібліотека Трініті Коледжу

Країна: Ірландія, місто Дублін

Рік заснування: 1592

Фонди: 5 млн книг

Бібліотека Трініті Коледжу є домом для найбільшої колекції книг в Ірландії. Хоча бібліотека насправді складається з чотирьох окремих будівель, Стара бібліотека, побудована в 1592 році, є однією з найважливіших туристичних пам’яток Ірландії. Основна кімната, відома як Довга кімната, довжиною понад 200 футів створена приблизно у 1733 році ірландським архітектором і інженером Томасом Бургом (Thomas Burgh) і вкрита пілястрами з мармуру та темного дерева. Одразу після завершення Довга кімната мала рівну стелю, але дах був піднятий, щоб вмістити більше книг. Мармурові погруддя письменників, філософів також надихають на міркування і читання.

Тут зберігається Кельська книга – розкішно прикрашений том Євангелія, який датується початком IX століття.

Бібліотека Страговського монастиря

Країна: Чехія, місто Прага

Рік заснування: 1679

Фонди: 110 000 томів, у тому числі понад 1200 інкунабул

Ця празька бібліотека розташована в монастирі Страгова, заснованому в 1149 році. Сегменти інтер’єру бібліотеки включають богословський зал, побудований у 1679 році, та філософський зал, добудований у 1779 році. Монастир був перетворений на музей національної літератури в 1950 році після окупації комуністичним урядом, але, на щастя, монастир та бібліотека були повернуті до колишнього порядку, а будівлі відновили, коли комуністичний режим відійшов від влади в 1989 році. Сьогодні це одна з найкращих бібліотек, що має понад 110 000 томів, у тому числі понад 1200 інкунабул.

Бібліотека абатства Сент-Галла

Країна: Швейцарія, місто Санкт-Галлен

Рік заснування: початок VIII ст.

Фонди: 160 тисяч примірників

Бібліотека абатства Сент-Галла – найстаріша бібліотека Швейцарії.

Бібліотека абатства Сент-Галла – найстаріша бібліотека Швейцарії.

Засновнику бібліотеки, Отмару Галленському (Saint Othmar), також приписують створення однойменного абатства в 719 році. Відома як одна з найстаріших монастирських бібліотек у світі, Сент-Галл – це близько 160 000 томів, включаючи рукописи, що датуються VIII століттям. У 1983 році Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки та культури зробила бібліотеку об’єктом Всесвітньої спадщини, назвавши її «прекрасним взірцем каролінзького монастиря». Бібліотека пропонує інтернет-доступ до багатьох фондів через електронну базу даних, хоча, як правило, книги до 1900 року можна читати лише на місці. Інтер’єр прикрашено вишуканою, живописом та ліпниною.

Бібліотека монастиря у Мельку

Країна: Австрія, місто Мельк

Рік заснування: XII ст.

Фонди: приблизно 100 000 примірників

Бібліотеці в абатстві Мельку в Австрії віддав належне письменник Умберто Еко (Umberto Eco) у своєму відомому романі «Ім’я троянди», і з огляду на величезну красу цього місця, автора легко зрозуміти.

Головною серед її найкрасивіших пам’яток є вишукана кольорова стінова фреска австрійського художника Пауля Трогера (Paul Troger), що представляє Віру. В іншому місці дерев’яні скульптури символізують тетраду факультетів, філософії, юриспруденції, теології та медицини. Приблизно 90 000 томів міститься в чудовому на вигляд об’єкті, не кажучи вже про багато середньовічних рукописів і 850 інкунабул, що робить його й історично важливим.

Бібліотека монастиря Віблінгену

Країна: Німеччина, місто Віблінген

Рік заснування: XI ст

Монастир Віблінген був заснований у 1093 році та перероблений у стилі бароко у XVIII столітті. Бібліотека високо шанується серед мистецтвознавців своїм багатим орнаментом та прикрашеною фресками стелею. На вході у Віблінген написано In quo omnes thesauri sapientiae et scientiae, що означає «В якому зберігаються всі скарби знань і науки», вдала цитата для такої історичної європейської установи. В бібліотечних архівах зберігається велика колекція язичницьких та християнських творів, доступних разом з іншими фондами для публіки у вигляді незалежних досліджень та екскурсій.

Навіть на тлі жорсткої конкуренції об’єкт у північному крилі німецького абатства Віблінген є одним із найзагадковіших у світі. Декоративно оздоблений простір, розроблений Крістіаном Відеменом (Christian Wiedemann) називають власним стилем Рококо у Німеччині.

Бібліотека Герцога Августа

Країна: Німеччина, місто Вольфенбюттель

Рік заснування: 1572

Фонди: біля 1 млн примірників

Заснована в 1572 році німецьким герцогом, бібліотека Герцога Августа стала найбільшою бібліотекою на північ від Альп і однією з найбільших бібліотек Європи до XVII століття. У бібліотеці зберігається понад 900 000 книг, більше третини яких було надруковано між XV та XVIII століттями. Бібліотека, яку ще називають Bibliotheca Augusta, всесвітньо відома великою колекцією книг і рукописів середньовіччя та ранньої сучасної Європи.

Австрійська національна бібліотека

Країна: Австрія, місто Відень

Рік заснування: 1368

Фонди: 7 905 150  примірників

Колись палац Хофбургів у Відні був резиденцією імператорів і царів, але сьогодні, являючись офіційним будинком президента країни, він також вміщує дивовижні 7,4 мільйона примірника в Австрійській національній бібліотеці. Оригінальна королівська колекція знайшла постійну домівку у палаці, коли придворна бібліотека була побудована між 1723 і 1735 роками, спочатку під керівництвом архітектора Йоганна Бернгарда Фішера фон Ерлаха (Johann Bernhard Fischer von Erlach), а пізніше будівельними роботами займався його син Йоганн Емануель Фішер фон Ерлах (Johann Emanuel Fischer von Erlach). Однією з найбільш характерних рис Австрійської національної бібліотеки є величезна фреска на стелі, яку створив художник Даніель Гран (Daniel Gran). Купол також прикрашений статуями скульптора Пола Струделя (Paul Strudel) які віддають данину габсбурзьким правителям.

Австрійська національна бібліотека несе відповідальність за управління колекцією всіх видань, що з’являються в Австрії. Твори особливої популярності охоплюють головну у світі колекцію «Глобус», рідкісні книги, що датуються IV століттям, предмет програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу» (Віденський Діоскрид, ілюмінований рукопис VI століття), а також колекцію карт із датами назад до 16 століття.

Бібліотека святої Женев’єви

Країна: Франція, місто Париж

Рік заснування: IX століття

Фонди: понад 2 млн одиниць

Бібліотека Святої Женев’єви – головна науково-довідкова бібліотека для студентів Паризького університету. Фонди бібліотеки складають понад 2 млн одиниць зберігання, в тому числі зібрання книг абатства Святої Женев’єви, що містить середньовічні рукописи. Після закриття абатства книги розпродавалися гуртом і в роздріб (іноді по вартості паперу). У XIX столітті були зроблені спроби відновити бібліотеку, викупивши окремі книги, що з’явилися на ринку. Пізніше реформи привели до заснування Королівської бібліотеки Святої Женев’єви.

Побудована в середині XIX століття відомим архітектором Анрі Лабруста (Henri Labrouste) бібліотека добре відома читальним залом.

MoMA описав бібліотеку як «храм знань і простір для споглядання».

Бібліотека Жуаніна Коїмбрського університету

Країна: Португалія, місцерозташування Коїмбра

Рік заснування: 1717

Фонди: 250 000 томів до 1800 року

Барокова бібліотека Жуаніни, яка є частиною Генеральної бібліотеки Університету Коїмбра в місті Коїмбра, була завершена в 1728 році. Її три зали – що містять 70 000 старих томів, складених на двох поверхах – розділені арками, в той час як твердий дуб, що використовується для стелажів всередині, повинен захищати книги від комах. З цією потенційною проблемою допомагають й інші мешканці: вночі з’являється зграя кажанів, що полюють на комах. І в інших місцях, важкі стіни та двері з тику допомагають мінімізувати тепло та вологість, ще більше зберігаючи заповітні бібліотечні скарби.

Національна бібліотека Франції

Країна: Франція, місто Париж

Рік заснування: 1368

Фонди: 31 млн одиниць (14 млн книг)

Національна бібліотека Франції процвітала останніми роками, завдяки розширенню та частковому переїзду до закінчених у 1996 році приміщень. Однак джерела закладу – який зараз містить вражаючі 30 мільйонів предметів – беруть початок у XIV столітті та Королівській бібліотеці, створеної в Луврі королем Карлом V. Бібліотека переїхала до свого і досі актуальної адреси в 1868 році. Основні проєктні роботи, виконані французькими архітекторами Анрі Лаброусте (Henri Labrouste), а після його смерті Жан-Луї Паскалем (Jean-Louis Pascal). Інтер’єр бібліотеки – сама елегантність і вишуканість. Тут можна знайти дещо більше, ніж книги: шаховий набір короля Карла Великого 9 століття – один з найбільш унікальних творів бібліотеки.

Ватиканська бібліотека

Країна: Ватикан

Рік заснування: 1475

Фонди: 150 000 рукописів, понад 1,6 млн творів друку

Ватиканська Апостольська бібліотека, більш відома як Ватиканська бібліотека, розташована у місті Ватикан. Хоча вона формально створена в 1475 році, в дійсності є набагато старшою. Ватиканська бібліотека – одна з найстаріших бібліотек світу і містить одну з найзначніших колекцій історичних текстів (75 000 кодексів, 1,1 мільйона друкованих книг, близько 8 500 інкунабул).

Ватиканська бібліотека – це науково-дослідна бібліотека з історії, права, філософії, науки та теології. Вона відкрита для всіх, хто може задокументувати свої кваліфікаційні та дослідницькі потреби. Фотокопії для приватного вивчення сторінок книг, опублікованих між 1801 та 1990 роками, можна отримати за допомогою приватного запиту – особисто або поштою.

Бібліотека розташована всередині Ватиканського палацу. У першому напівпідвальному приміщенні є папірусна кімната та приміщення для зберігання рукописів. На першому поверсі розміщена реставраційна лабораторія, а на другому поверсі – фотографічні архіви.

Бібліотека De Krook

Країна: Бельгія, місто Гент

Рік заснування: 2017

Монументальну споруду, яка включає твори художника Міхаеля Борреманса (Michaël Borremans), спроектувала гентська архітектурна фірма Coussée & Goris Architecten та їх партнери, TV RCR Aranda Pigem Vilalta Arquitectes. Будівля схожа на купу горизонтальних плато з видом на Шельду. По задумці вона повинна функціонувати як місто зі своїми вулицями та площами, ця мета досягається завдяки тому, що будівля взаємодіє за навколишнім середовищем.

Бібліотека De Krook є публічною бібліотекою, яка використовує технології для вдосконалення та урізноманітнення того, що вона можуть запропонувати: додаток для навігацію по своїх колекціях, резервування або поновлення примірника; цифрові файли відповідної та поточної тематики; онлайн-рекомендаційний інструмент для отримання більшого задоволення від читання, адаптований до особистої поведінки читання.

Коментарі